Citromfű – Augusztusban a hónap növénye

citromfu

Burjánzó citromfűligetre számíthatsz, ha belevágsz a gyógynövény hidropónikus termesztésébe. Egyik nagy kedvencünk ez az illatos és dekoratív növény, hiszen technológiánkkal zárt térben, egész évben termeszthető. Számos egészségre gyakorolt pozitív hatása van, ráadásul finom ételek, szörp, lekvár és még pálinka is készíthető belőle! 

Nálunk a családban nagy hagyománya van a citromfű tea fogyasztásának. Amikor valaki feszült, vagy „paprikás” hangulatban van, akkor a nagyi csak annyit mond: „Igyál egy kis citromfű teát, attól megnyugszol”! És már indult is ki a kertbe levágni néhány friss levelet, vagy ha éppen nincs szezonja a citromfűnek, akkor a teásdobozból veszi elő a szárított leveleket. Eleinte furcsállta is, hogy télvíz idején honnan „varázsolunk elő” friss, zöld, illatos citromfű leveletek, de ma már számára is természetes, hogy hidropónikus rendszerünknek köszönhetően télen-nyáron frissen szedhető ez a csodás gyógynövény.

Mert bizony, nemcsak a mi nagyink tudja azt, amit számos klinikai kutatás is igazolt már, hanem évszázadok óta közismert: a citromfű nagyszerű idegnyugtató, enyhíti a feszültséget, mi több „örömmel tölti meg a szívet”.

Már az ókorban is közkedvelt volt

A fenti idézet (természetesen eredeti nyelven) a Perzsa Birodalom orvosának, Avicennának „A gyógyítás művészete” című könyvében olvasható, ami írásos bizonyítéka annak, hogy már az ókorban is ismerték és használták a citromfüvet, elsősorban stresszoldó, nyugtató hatása miatt. Az ókori görögök és rómaiak is kedvelték a növényt, valamint a XVII. században is igen népszerű volt: sebgyógyításra, csípésekre és vágásokra használták, hiszen antibakteriális, antivirális hatóanyagai is vannak. Egyes kolostorokban álmatlanságra itták a citromfű teát, valamint hisztéria ellen alkalmazták. A középkorban azt gondolták, kitisztítja az agyi ereket, szétrobbantja az erek eltömődéseit. Nem is jártak messze a valóságtól, hiszen az orvosi citromfű valóban jó hatással van az érrendszer megfelelő működésére. A híres svájci tudós, Paracelsus azt állította, hogy a citromfű a hosszú élet titka. Felvetésének van némi igazságalapja, a gyógynövénynek ugyanis rengeteg jótékony tulajdonsága van.

Friss citromfű egész évben hidropóniával

A citromfű ezért sem hiányozhat a házi patikából!  LED lámpás, zárt terű hidropónikus termeléssel megoldható, hogy egész évben kéznél legyen a friss és illatos citromfű, hiszen frissen szedve tartalmazza a legtöbb értékes hatóanyagot. Debreceni Hunyadi Farmunkon ez az egyik növény, amelyet rendszeresen termesztünk. Különösebb odafigyelést nem igényel, a kőzetgyapotba vetett magokból kikelt kis palánták a forgatható tornyokba átültetve sorra hozzák a szebbnél szebb leveleket. Ezeket aztán folyamatosan lehet szüretelni, hiszen nem kell az egész növényt, gyökerestől kivenni a rendszerből, éppen csak annyi levelet érdemes leszedni, amennyit éppen fel szeretnénk használni. ( Erről itt láthatsz egy videót)

A növény egyébként kellemes, citrusos illatáról kapta a nevét, ami igazán intenzíven akkor érezhető, ha az ujjaink között szétmorzsoljuk a leveleket: ilyenkor szabadulnak fel a növényben található citromillatú illóolajak.

Megjelenésében kissé a csalánra hasonlít és ránézésre a mentával is össze lehet keverni, de illata rögtön elárulja, melyik növényről van szó. Viszonylag igénytelen növényfajta, ezért szabadföldi termesztése régóta hagyomány, a fűszer-és konyhakertek nagy kedvence. A vertikális hidropónia alkalmazása azonban új távlatokat nyit mind a növény termesztésében, mind felhasználásában.

A citromfű gyógyhatásai:

  • Nyugtató és görcsoldó, mely a fizikai, a lelki és a mentális görcsösségre is értendő. Közismerten jó hatással van szorongásra, depresszióra, álmatlanságra, de előnye, hogy nem álmosít, hanem inkább “felvidít”, kiegyensúlyoz.
  • Védi az idegrendszert, mérsékli a stresszt, az idegességből adódó szívpanaszokat, a gyomorgörcsöt, légszomjat.
  • Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, ezért számos betegség esetén érdemes használni a lábadozás ideje alatt.
  • Influenza vagy nátha esetén javasolt izzasztásra használni. (Alaposan be kell takarózni és jó melegen elkortyolgatni a teát.)
  • Reumatikus panaszok esetében is használható, továbbá sérülésekre, ízületi fájdalmakra, sport bántalmakra, izomlázra, horzsolásokra, duzzanatokra. Sok ízületi krém tartalmaz citromfüvet, de házilag is készíthető belőle alkoholos tinktúra, melyet a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv is ajánl.
    Citromfű tinktúra készítése: Az összevágott tiszta leveleket lehetőleg gyógyszertárban kapható tömény (70-90%-os), vagy 1/4 rész desztillált vízzel hígított alkoholban áztatjuk. Kitűnő tinktúra készíthető igazán jó minőségű házipálinkával vagy vodkával is. Az áztatáshoz széles szájú, steril üveget használjunk mely lefedhető. Fontos, hogy az áztatás hőmérséklete ne haladja meg a 30 fokot. Az áztatás ideje egy-két hét; naponta rázzuk fel, keverjük át az elegyet. Az áztatási időt követően a keveréket gézen átszűrjük, a visszamaradt anyagot alaposan kinyomkodjuk. Érdemes gumikesztyűt használni, hogy ne szennyezd be a tinktúrát. A citromfű tinktúra évig eltartható hatóanyag veszteség nélkül. Ezért nagyon fontos hogy sötét falú, légmentesen zárható üvegben, száraz, hűvös helyen tároljuk. Ezzel a tinktúrával óvatosan dörzsöljük be a fájó testrészt, a zúzódást. A tinktúrába mártott gézzel köthetjük be a reumás végtagokat. (https://egeszsegter.hu/cikk/27/tinktura-keszitese-hazilag)
  • Élen jár az emésztési panaszok enyhítésében. Csökkenti a puffadást, az émelygést, a hányingert, a gyomorégést, hasi görcsöket, enyhe vízhajtó, béltisztító. Székrekedés vagy hasmenés esetén is alkalmazható.
  • Felveszik a harcot a vírusokkal és a gombákkal: herpeszre, candidára kiváló.
  • Előnyösen hat az erek egészségére és a koleszterin lerakódásra.

Méregtelenít, tisztít, támogatja a máj működését, segíti az epe anyagcseréjét, ezáltal hozzájárul a fogyókúrához is.
A nép gyógyászatban elterjedt felhasználása a 21. században is korszerűnek mondható és az évszázados népi tapasztalatokat ma már tudományos eredmények is igazolják. Nagyszerűségét jelzi, hogy a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya az orvosi citromfüvet választotta a 2014-es Év Gyógynövényének.

Így készíts teát citromfűből

Egy marék friss levélhez adj 2,5 dl forró vizet (forrázni kell!) és hagyd állni 15 percig. Ezután szűrd le, majd fogyaszd – lehetőség szerint – ízesítés nélkül, így tudja jótékony hatását leginkább kifejteni.

A teakészítéshez semmiképpen ne használj fém eszközöket, ez ugyanis negatívan befolyásolja a gyógynövények jótékony hatásait. Napi egy-három csészével korlátlan ideig fogyasztható, nincsenek káros mellékhatásai. A teát természetesen nem csak melegen lehet inni, lehűtve kitűnő frissítő és energizáló italt kapunk, de limonádét is készíthetsz belőle.

citromfu tea 01

Citromfű a gasztronómiában

A citromfűben sokkal több lehetőség van annál, mint hogy csak teát készítsünk belőle. Kellemes íze és illata miatta a gasztronómiában rendszeresen használják, de ha nem vagy profi séf, akkor is érdemes kísérletezni vele a konyhában. Próbáld ki például a grillezett húsok, halak mellé a joghurtos citromfűmártást!

Jól illik salátákhoz, levesekhez, desszertekhez, használhatod főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, fűszerecetek ízesítésére. Alkothatsz belőle szörpöt, továbbá bogyós gyümölcsökből vagy sárgabarackból készült lekvárok ízesítője is lehet. Sőt, házi fagyi készítéséhez is felhasználhatod! Képzeld, 2015-ben az év fagylaltja díjat a citromfű fagylalt kapta!

Ezeket az ételeket jó szívvel ajánljuk:

A fenti ételek leírását és további citromfüves recepteket itt és itt találsz.

10 EXTRA felhasználási mód

Ha elkezded a citromfű hidropónikus termesztését, akkor tapasztalni fogod, hogy bőségesen rendelkezésedre áll majd ez a csodálatos gyógynövény. De mire használhatod tea- és ételkészítésen túl? Nos, például egy fárasztó munkanap után végy egy kellemes citromfű fürdőt, kényeztesd magad citromolajos masszázzsal. De képzeld, a citromfűből még pálinka is készíthető. Ide kattintva 10 remek felhasználási lehetőségről olvashatsz.

citromfu illoolaj