A hónap növénye – Vízitorma

Csökkenti a bőröregedést és a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét, tápanyag tartalmát tekintve pedig igazi világbajnok. Extrém vízigénye miatt ideális számára a hidropónia, amelyben remekül érzi magát a vízitorma, és sok ízletes levelet hoz. A különleges ízű növényből készülhet vajkrém, pesto, smoothie és leves is.

Amikor évekkel ezelőtt elkezdtünk hidropóniával foglalkozni, kísérleti növényeink egyike a vízitorma volt. Tudtuk, hogy az átlagosnál nagyobb vízigénye van, így egy vízkultúrás közegben csakis jól érezheti magát. Igazunk lett, és a mai napig az egyik kedvenc növényünk, melynek termesztését jó szívvel ajánljuk a Green Drops hidropónikus berendezésekben. A különlegesen egészséges, de méltatlanul keveset fogyasztott növény fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet azáltal, hogy a vízitormát választottuk „A hónap növénye” sorozatunk első főszereplőjének. Ha egy igazán finom, egészséges és trendi konyhakerti növényt szeretnél, termessz vízitormát!

Miért különleges a vízitorma?

A növény jellegzetes íze és egyedülállóan magas tápértéke miatt vált híressé. Egyebek mellett az immunrendszert, a szívet, a csontozatot, és a tanulási készséget is erősíti, vagy serkenti. Az élelmiszerek tápanyagtartalmát rangsoroló Whoole Foods ANDI skálán a vízitorma a legmagasabb, 1000-es értéket kapta. Ilyen magas pontszámot csak a fodroskel, a mustár- és a collardsaláta, valamint a mángold kapott. Összehasonlításként, ugyanezen a felmérésen a 0-tól 1000-ig terjedő skálán a spenót 714, a fekete áfonya 132, a cikória 516 pontot kapott.

Szuperélelmiszer

A vízitorma számos fontos tápanyag, például rengeteg C-vitamin, kalcium, vas és folsav különlegesen gazdag forrása. Rengeteg természetes, bioaktív növényi vegyületet tartalmaz, melyek egészségünkre gyakorolt jótékony hatását egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá. Ide tartoznak az antioxidánsok, például a béta-karotin, a lutein és a kvercetin, amelyek segíthetnek megvédeni a test sejtjeit a reaktív szabad gyökök okozta károsodásoktól. A luteint például kifejezetten a szem egészségének megőrzéséhez fontos. A rendszeres vízitorma-fogyasztás csökkenti a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét, hozzájárul a napi életmódunk és az öregedés által okozott DNS károsodás megelőzéséhez. Emellett segít a szervezetnek az edzések, mozgás utáni gyorsabb regenerálódásban.

Ellenjavallat: Várandósság ideje alatt nem szabad fogyasztani, mert enyhe méhösszehúzódást okozhat.

Bőrszépítő és anyagcsere pörgető

Kiváló anyagcsere-pörgető és vízhajtó hatású, sőt a bőr öregedését is csökkentheti. A természetgyógyászatban is elismert növény: elsősorban vizelethajtó, emésztést elősegítő, tisztító hatása miatt, továbbá köhögéscsillapító és köptető hatása révén is használják. Fogyókúrázóknak is ajánlott, mivel serkenti az emésztőnedvek termelődését, rostjai révén pedig salaktalanítja az emésztőrendszert. Ezáltal segít meggátolni az emésztőrendszerben kialakuló erjedési folyamatokat, csökkentve ezáltal a puffadással járó emésztési panaszokat és harmonizálja az anyagcsereműködést. A vízitorma elősegíti az epetermelődést is, így biztosítja a zsírok könnyebb feldolgozását. Természetes vízhajtó és vértisztító, ráadásul természetes antibiotikumként tartják számon. Igen gazdag A-vitaminban és klorofillban, ami segít megszüntetni a bőrproblémákat. Ezért is lett napjainkban a konyhakertek legújabb, egyik legfelkapottabb zöldsége.

Így fogyaszd a vízitormát!

A retekhez, tormához és a wasabihoz hasonlóan a vízitormának is jellegzetes csípős, borsos íze van, ezért kiválóan alkalmas különféle fogások fűszerezésére, de természetesen önmagában is megállja a helyét. Legjobb nyersen fogyasztani, de minimális hőkezeléssel (enyhén átfőzve) készíthető belőle például krémleves. A friss hajtásokat és leveleit elsősorban salátákba, kenyérfeltétként szendvicsekhez, tésztákhoz ajánljuk.

Dobd fel szendvicseidet egy különleges vízitormás krémmel. Az apróra vágott leveleket keverd össze a vajjal, sóval, borssal és egy csepp citromlével.

 

Más zöld levelekkel keverve, de önmagában is fogyasztható – íze jól harmonizál a dióval, pekándióval, keverhetsz bele céklát, fetát, kecskesajtot, majd öntsd nyakon balzsamecettel és extra szűz olívaolajjal.

 

Méregtelenítéshez és a nyers, vegán táplálkozáshoz mondhatni kötelező a turmixfogyasztás – vízitormával feldobhatod klasszikus smoothiedat. Almával, banánnal, mangóval és ananásszal is jól harmonizál az íze.

 

Nekünk ez az abszolút kedvenc, hiszen a Green Drops Farm saját recept alapján megalkotta a maga speciális pestoját. Te magad is könnyen elkészíthetsz, ha fenyőmagot, vagy mandulát/diót összeaprítasz vízitormával, fokhagymával, majd elkevered olívaolajjal és fűszerekkel.

Green Drops Farm Vizitormás Pesto és Nagyi Vízitormás pogácsája

Green Drops Farm Vízitormás Pesto és Nagyi Vízitormás pogácsája

Otthoni termesztés

A vízitorma Európában és Ázsiában őshonos, így hazánkban is jól érzi magát. A konyhakertekben egyre nagyobb népszerűségnek örvend, de a hagyományos szabadföldi termelés során nehézséget okozhat, hogy a növény extrém nagy vízigényű. Nagyon oda kell rá figyelni, hogy a termőközeg sose száradjon ki, mindig maradjon nedves.

Hidropónikus termeléssel azonban az állandó öntözés nehézsége elkerülhető, sőt valójában ez sokkal ideálisabb a növény számára. A természetben is elsősorban patakok és folyók partjain, mocsaras területeken található, és nagy részét általában víz fedi.

A Green Drops által fejlesztett növénytermelő tornyokban való termeléshez első lépésként érdemes jó minőségű, organikus magokat beszerezni. Nekünk a The Watercress Company magjai váltak be a legjobban, ezeket szívből ajánljuk. A magok elvetését érdemes februárban elkezdeni, így akár nyár végéig folyamatos friss vízitorma termésünk lehet.

A nedves kőzetgyapot elszórt magok csírázása 3-4 nap után elkezdődik, egy hét elteltével már megjelennek az első hajtások, majd újabb egy hét után kifejlődnek az első levélkék. A csírázásról itt láthatsz egy videót:

A kis vízitorma palánták 14 nap alatt nőnek akkorára, hogy átültethetők a hidropónikus toronyba. A vízitorma baby leveleit átültetés után 7 nappal már le lehet szedni, de ha türelmesebb vagy, akkor érdemes várni még egy hetet, hogy a nagyobb, húsos levelek is kifejlődjenek. Nagy előnye, hogy folyamatosan nő, így aratás után 10 nap múlva újra lehet vágni a friss hajtásokból.

Szenvedélyük a vízitorma

Napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap a vízitorma, a gasztronómiában is egyre közkedveltebb, de nem volt ez mindig így. A növény népszerűsítéséért sokat tett a The Watercress Company, amely egy haladó és lelkes vállalat az Egyesült Királyságban. Az Anglia déli részén található Dorchesterben alapított vállalkozás célja a legjobb minőségű termékek biztonságos és fenntartható módon történő előállítása. A társáság számára fontos az innováció, elkötelezettek a minőség, az érték és a környezettel összhangban lévő gazdálkodás fontossága iránt. A vízitormát speciális módon a szabadban folyó vizekben termesztik.

Tudtad?

Angliában olyannyira népszerű a vízitorma, hogy rendszeresen rendeznek Vízitorma Fesztiváltokat! Néhány éve mi is részt vehettünk egy ilyen rendezvényen, ahol megtapasztaltuk, mennyire változatosan fel lehet használni ezt a csodálatos növény! Téged is arra bátorítunk, termelj vízitormát és fogyaszd minél gyakrabban!