Mángold – áprilisban a hónap növénye!

mángold

Ha szereted a spenótot, a spárgát és a rebarbarát, akkor a mángoldot egyenes imádni fogod, mivel gyakorlatilag a három növény egyben! Nagyon jó hatással van az egészségre, változatosan elkészíthető, hidropóniában pedig otthon is könnyen termelhető.

A fényképeken lévő hatalmas, mégis zsenge mángold levelek az egyik Green Drops hidropónikus toronyban teremtek. Ugye milyen gyönyörűek!? Bevalljuk, mi magunk is csak néhány éve hallottunk erről a leveles zöldségről, de rögtön a szívünkbe zártuk! Sajnos hazánkban méltatlanul elfeledett növény, pedig vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, ráadásul finom is! Az elmúlt évtizedben valamelyest nőtt a népszerűsége, és nem titkolt szándékunk, hogy téged is arra biztassunk, termelj és fogyassz mángoldot! Biztosak vagyunk benne, hogy ha egyszer kipróbálod, egyből beleszeretsz!

Ebben a videóban megmutatjuk, milyen mángoldot tudsz termelni hidropóniával

Gazdag rokonság, bőséges termés

A mángold a sötétzöld leveles zöldségek közé tartozik. Minden bizonnyal őse a vadon termő tengeri répa és közeli rokonságban áll a céklával, a cukorrépával és a sárgarépával. Egy igazán egészséges, jól fejlett mángold levele akár 70-80 cm is lehet, a húsos levél nyele pedig akár 5 cm szélesre is megnőhet! Rengeteg változata létezik, a levél színe a világoszöldtől, az egészen mély, sötét árnyalatig terjedhet. A levél ere és a levélnyél pedig fehér, vöröses és sárga is lehet. Szép, mutatós levelei amellett, hogy ízletesek és különleges gasztronómiai élményt nyújtanak, a konyhakerted dísze is lehet.

Arisztotelész kedvence

A mángold őshazája a Földközi-tenger környéke, ahol már i. e. V-IV. században fogyasztották. Arisztotelész is említi egészségre gyakorolt pozitív hatásait, melyek miatt a görögök és a rómaiak is nagyra tartották. Dél- és Nyugat-Európában azóta is termesztik és használják, csakúgy, mint az USA-ban, ahol szintén sokra értékelik. Reményeink szerint mi, a Green Drops Farm is hozzájárulunk a mángold népszerűsítéséhez, hiszen tényleg vétek kihagyni étrendünkből, a termelése nagyon egyszerű és sokoldalúan fel lehet használni! Bár egyre gyakrabban kapható a piacokon, kevesen tudják, mire is lehet használni.  A cikk végén 5 remek receptet hozunk!

Termesztési tanácsok

Föld nélkül – így kert hiányában – is termelhető, akár balkonon, teraszon, bármely típusú hidropóniás berendezésben. Hagyományos termeléssel általában áprilistól június elejéig tart a szezon, ekkor lehet a piacokon is beszerezni. Viszont frissen az igazi, mivel a levelek leszedve hamar fonnyadásnak indulnak, hűtőszekrényben maximum 2-3 napig tarthatóak. Éppen ezért a hidropónikus termelés mellett szól, hogy így a mángold levelei mindig frissen szedhetőek, a nagyobb levelek szüretelése után a többi kisebb hajtás folyamatosan újabb leveleket hoz. Alapvetően könnyen termeszthető, egyes fajtái kifejezetten szépek, látványosak. Mivel a mángold elsősorban a nedvességet megtartó, tápanyagban gazdag talajt kedveli, így a hidropónikus termelés kifejezetten előnyös neki. Bőséges levélhozamra számíthatsz, ha próbára teszed a növényt a vízkultúrás termesztésben.  A hagyományos, szabadföldi termelés során figyelni kell egyenletes vízellátására, ezért nagy szárazságban rendszeresen és alaposan locsolni kell. A hagyományos termelés során gondoskodni kell arról is, hogy a leveleket rágó hernyók valamint a lisztharmat fertőzés ne támadja meg a növényt. A hidropónikus termelésben ezzel nem kell bajlódni, a mángold ott mindenféle probléma nélkül „nő, mint a dudva”.

Miért egyél mángoldot?

Kevesen tudják, de igazi főnyeremény, ha beilleszted a rendszeres étrendbe: például egy nagy marék mángoldból készült ételben megtalálható a napi K-vitamin szükségletünk háromszorosa – ez jelentősen erősíti a csontállományt! Emellett rengeteg A- és C- és E-vitamint tartalmaz, nagy pektintartalma miatt pedig könnyen emészthető.  A mángold telis tele van magnéziummal, mangánnal, káliummal és vassal. Továbbá figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz rezet, kalciumot, foszfort és cinket, valamint sokféle B-vitamint. A növény rendszeres fogyasztása elősegíti a szervezet rákbetegség elleni védekezését, mivel bővelkedik antioxidánsokban, továbbá erős antioxidáns- és gyulladáscsökkentő hatása van.

Mire használjuk a mángoldot?

A mángoldnak a levelét és szárát is meg lehet enni, ezért semmi nem megy a kukába! Fogyaszthatod nyersen, párolva, töltve és sütve is. A fiatalabb, zsengébb levelek kiválóan alkalmasak salátákba, turmixokban. A levelek íze hasonló a spenóthoz, ezért minden olyan étel elkészíthető belőle, amihez egyébként spenótot használnál.

Íze jól harmonizál a fokhagymával, majorannával, szerecsendióval. Készítheted burgonyával, tésztával és keverheted a parajhoz hasonlóan túróval. Roppanós szárát remekül lehet a kínai kel, spárga, rebarbara helyett használni. Fontos, hogy a leveleket felhasználás előtt frissen szedd le, mert könnyen tönkremennek! Közvetlenül felhasználás előtt mosd meg őket hideg vízzel.  Blansírozás után fagyasztva is remekül tárolható, de ha hidropóniában termeled, nem kell ezekkel bajlódni, hiszen  mindig csak annyit szedj le amennyit használsz, egyébként pedig  – kellő téliesítéssel –  egész évben folyamatosan hozza  az új leveleket.

Receptek

mangold leves

Mángold leves GM

Ezt a daragaluskás, zöldségekkel, de rántás nélküli készülő levest a gluténérzékenyek is bátran megehetik. Sok vitamin tartalmaz, sajtot is lehet reszelni a tetejére és csípősre is elkészítheted.

mangold tekercs

Mángold tekercs - Paleo!

Vendégvárónak is remek ez az eredetileg spenóttal készülő tekercs, de mángolddal még finomabb. Könnyen, gyorsan kész van, rendkívül mutatós, tej-, cukor- és lisztmentes!

toltott mangold

Húsmentes töltött mángold a Vajdaságból

Ízletes és laktató egytálétel, a mángoldhoz remekül passzoló krumplival, paradicsommal, fokhagymával és szerecsendióval.

mangold fozelek

Tejszínes mángoldfőzelék

Főzelékmániásoknak kötelező recept, ha valami izgalmas és új ízre vágynak a klasszikusok mellett!

mangold lasagne

Kecskesajtos mángoldos lasagne

Ez a recept neked való, ha szereted az izgalmas ízeket!